Пищен празник организира Вила Ямбол за Трифон Зарезан в градския парк на едноименния град, в който компанията се развива от 92 г.насам. Над 100 метра суджук и 3 тона вино се раздадоха на жителите за здраве и берекет на професионалния празник на лозарите и винарите.
Рано при изгрев слънце ритуалът започна с традиционно зарязване и благословия на лозята на компанията в масивите им в с. Тенево. Коронясан бе Цар на лозето, така, както обичая повелява, който да се грижи да е здраво лозето и сочно гроздето в края на годината. С ямурлук, калпак, гега и венец от лозови клонки, той измина пътя от лозето до Централния градски парк в Ямбол на каруца, водена от кон, и почерпи всички гости, събрали се там с вино Villa Yambol. Почерпката не бе никак символична, изпиха се 3 тона ямболско вино. А за мезето към него се погрижи любимият телевизионен кулинар Ути Бъчваров и неговото Шоу на колела. Той и неговият екип разфасоваха прасе на живо, смелиха месото пред очите на гостите, а след това го напълниха в 100-метров суджук, който изпекоха на най-голямото барбекю на пещ в България с височина 5 метра и тежащо 2 тона. Получиха се няколко хиляди порции, които бяха раздадени от сърце на семействата в Ямбол за здраве.
Пъстър фолклорен спектакъл се разигра на сцената на събитието. Сред участниците бяха Ансамбъл Българе с богата народна програма от месния и останалите региони на страната. Гайдари от 100 Каба Гайди засвириха музиката, която е съпровождала всеки български празник в миналото. Първенците в кукеруването в Ямбол от Младежки дом „Георги Братанов” пресъздадоха маскарадни игри за прогонване на зимата и посрещане на пролетта и плодородието на лозята.
Ямболският край е известен с богатите си кукерски традиции. А редом с тях и с благоприятните си климат и почви за отглеждането на щедри, плодовити лозя. В грижата за тези на Вила Ямбол участва член на почти всяко семейство в града. Те се разпростират на 10 000 дка и раждат сортовете Каберне Совиньон, Каберне Фран, Мерло, Сира, Тамянка, Пети Вердо от червените, както и Совиньон Блан, Юни Блан, Вионие, Просеко и Мускат Отонел от белите.
„Винпром Ямбол, започнахме настоящата 2016 г. като Вила Ямбол. Причината е само една – успехите ни освен на българския пазар, вече са видни и на международните и имахме нужда от ново лице. Почерпката на Трифон Зарезан, която по традиция се прави на лозята за берекет, тази година изместихме в града, за да благодарим на всички негови жители, защото в почти всеки дом в Ямбол има или е имало наш служител, допринесъл за тези успехи“, с това послание стартира празника изпълнителният директор на избата Красимир Аврамов.
Поздравителни адреси към избата ямболии отправи Георги Славов, кмет на Община Ямбол, който бе и домакин на събитието. Радослав Радев, председател на Националната лозаро-винарска камара също пристигна специално за празника и поздрави компанията за успехите й у нас и зад граница, благодарение на които се развива бранша и се прочува Ямболския район с традиции във винопроизводството.
В Ямбол е произведена първата мускатова ракия в България, именно от избата, под името „Стралджанска”. Тя е популярна сред ценителите и до днес, а друг предпочитан продукт на компанията е Ямболска Гроздова, която е добре приемана на всяка българска трапеза. Вината Villa Yambol, червени, бели и розе, са носители на голям брой национални и международни отличия и медали от изложения и дегустационни конкурси. Те се изнасят в над 20 страни, сред които Австрия, Белгия, Великобритания, Германия, Дания, Испания, Канада, Норвегия, Полша, Русия, САЩ, Холандия, Финландия, Франция, Чехия, Швейцария, Швеция, Япония и др.
Златният баланс, който през годините Вила Ямбол спазва, е високо качество на продуктите и атрактивна цена на продажбата им. Това е възможно, благодарение на богатите реколти грозде, които се раждат в лозята им в Ямболския регион. Производствената й базата притежава 11 хил. т. общ съдов капацитет и възможност за преработка на 500 т. суровина дневно, както и 3 бутилиращи линии с капацитет от 3 000 бутилки на час. Общият капацитет за преработка на грозде възлиза на над 16 млн. кг, а за съхранение – на над 18 млн. литра. Историята на Вила Ямбол започва през 1924 г., което я прави една от най-старите изби в България и най-дългогодишно действащата в Южна България.
Обратно към новини